2011. október 17., hétfő

Fontos vitaminok és ásványi anyagok 1. - Cink

Nem igazán szoktam foglalkozni külön vitaminbevitellel, de talán ártani soha nem ártunk vele, hiszen biztos mindenkinek van olyan elem, amiből kevesebb van a szervezetében.
Nekem állítólag a cink az egyik ilyen.
Találtam róla ITT egy cikket érdemes elolvasni, hasznos dolgokat tudhatunk meg belőle.


Egy nagyváros magas kényelmi szintet nyújt lakóinak. Tökéletes tömegközlekedés mindenhova. Bolt hátán bolt. Éttermek, szórakozóhelyek, színház, mozi, sportpályák, uszoda karnyújtásnyira. Ám a kényelemért nagy árat kér, cserébe elveszi az egészséges környezetet, és nagy környezeti stresszt okoz a szervezetnek.

A nagyvárosokban élők környezeti rizikófaktorát jelenti - az autók kipufogógázából, és a cigarettafüstből levegőbe kerülő - az ólom és a kadmium. Ugyanezen anyagok természetesen a csapadékkal együtt beszivárognak a talajba is. A talaj szennyezettségét súlyosbítja az intenzív talajműveléssel a földbe juttatott kemikáliák sara is. A zöldségek és gyümölcsök felszívják ezeket az anyagokat, melyek így bejutnak a szervezetbe és felhalmozódnak. A cink azonban képes csökkenteni a nehézfémek lerakódását a szervezetben. Vagyis cinkhiányesetén több méreg épül be, cink jelenlétében viszont kevesebb. A cink emellett semlegesíti is a kemikáliákat.
A cink szabályozza az izmok rugalmasságát, szerepe van az agyműködésben, használható a skizofrénia kezelésében. Meggyorsítja a sebek gyógyulását, csökkenti a vér káros koleszterinszintjét, fokozza a növekedést és a szellemi frissességet. Segíthet bizonyos mentális zavarok kezelésében. Jótékony hatása lehet íz érzékelési problémákban. Eltünteti a körmökről a fehér foltokat. Egyszóval felfrissít és megszépít.
És a szex? Ha a partner szexuális érdeklődése egyszerre nyilvánvalóan megcsappan, nem kell feltétlenül a bájak megfakulására, a vonzerő elvesztésére gondolni. Könnyen lehet, hogy mindössze 2 gramm cinkhiányzik a boldogsághoz. Ennyi kell a szervezetnek. Ennek is jelentős része, éppen a férfi nemi szervekben kell, hogy koncentrálódjon. Cink hiányában ugyanis nem termelődik elegendő férfi nemi hormon, tesztoszteron. Ez nem csak egészségi problémákat, testi funkciók gyengülését okozza, hanem többek között romba dönti a nemi vágyat is. Egy másik nem kívánt következmény az elégtelen spermatermelés, ami terméketlenséghez vezet. Egyes kutatások szerint, a viszonylag sok férfit érintő potenciazavar jelentős része a krónikus cinkhiánnyal függ össze, mint ahogy különböző prosztata problémák is. Tapasztalatok szerint, nem egy potenciazavarral küszködő férfinél már az is pozitív változást hozhat, ha étrendjét cinkkel és B6-vitaminnal egészíti ki. Talán éppen ez a felismerés vezetett egyes kultúrkörökben a cinket nagy mennyiségben és a szervezetben könnyen felszívódó formában tartalmazó osztriga fogyasztósának kultuszához. Az osztriga fogyasztása közvetve valóban fokozhatja a nemi vágyat.
Cink valamennyi szaporodási szerv kifejlődéséhez szükséges, ezért hasznos lehet a női meddőség kezelésében is. Szabálytalan menstruáció esetén a nők megkísérelhetik cink tartalmú tápIálék-kiegészítők szedését, mielőtt az orvos hormon kezelést írna elő.
A nemi szervek mellett a haj, a szemgolyó, a máj, a vesék, az izmok, és a bőr tartalmaz még számottevő mennyiséget belőle.
A jóléti társadalmak népbetegségének számító cukorbetegség is összefügghet a cinkhiánnyal, mivel ez az ásványi-anyag alkotóeleme a hasnyálmirigyben termelődő hormonnak, az inzulinnak. Az inzulin szabályozza a vérben lévő cukor feldolgozását, a vércukorszintet.
A cink nélkülözhetetlen a fehérjeszintézishez, és az örökítő molekula, a DNS előállításához is. Az immunsejtben egy olyan enzim alkotóeleme, amely megsemmisíti a kórokozó bacilusokat, vírusokat. Szükség van rá a vér sav-bázis egyensúlyának fenntartásához, és az inzulinon kívül még hetvenféle enzimben van jelen. Kiváló antioxidáns, és gátolja az öregedési folyamatokat.
A sportolóknak az átlagosnál is több cinkre van szükségük, mivel edzésen, versenyen nagyobb a veszteség, egyrészt a verejték miatt, másrészt a vörösvértest-termeléshez, a növekvő zsírsav- és vasanyagcseréhez.
Cinkhiányra utaló tünet gyerekeknél a törpenövés, és a herék elsorvadása. Felnőtteknél elhúzódó sebgyógyulás, csökkent étvágy és ízérzés, letargia, hasmenés, bőrgyulladások.
A cinkhez az emberi szervezet a táplálékból, illetve táplálék-kiegészítő készítményekből jut, tekintve, hogy előállítani nem tudja. Cinkből jelentősebb mennyiség a húsokban, tojásban, búzacsirában, élesztőben, a sovány tejben, a mustárban, tökmagban, valamint a tenger "gyümölcseiben", tengeri halak, rákok húsában van. Még jelentős cinktartalmú étrend mellett sem garantált azonban a szükséges koncentráció elérése, ez ugyanis függ a felszívódás hatékonyságától.

Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (Food and Drug Administration - FDA) által ajánlott cinkadag felnőtt férfiak esetében napi 15 mg. Vizsgálatok azonban kimutatták, hogy például az átlagos amerikai étrend mellett ennek a mennyiségnek csupán alig több mint fele, 8,6 mg kerül be a férfiak szervezetébe. Emiatt ott meglehetősen gyakori a cinkhiány.
Figyelem!
·                    Cink tartalmú étrend-kiegészítő szedése mellett, nagyobb mennyiségre van szükség A-vitaminból vagy béta-karotinból is. A cinkugyanis A-vitaminnal, kalciummal és foszfarral együtt hat a legjobban.
·                    Egyes készítményekben a cink-szulfát vagy glukonát formában található meg. Más termékekben - ezek a korszerűbbek - a cink kelát formája miatt jobban hasznosul, mivel a szervezetben is így, vagyis szerves molekulához kapcsolódva fordul elő.
·                    Kelát formában jelenlévő cink bevitele a legelőnyösebb, mert a szervezet a cinket kelátként tudja a legjobban hasznosítani.
·                    Kiegészítőként legalább napi 10-15 mg cink ajánlott, de ez az adag sportolóknál 50 mg-ra is nőhet.
·                    Alkoholistáknak és cukorbetegeknek is több cink fogyasztását javasolják.
·                    Egyes szakirodalmi hivatkozások napi 150, mások 500 mg-nál húzzák meg a toxicitási határt, vagyis az e mennyiség feletti cinkadagolás mérgezést okozhat.


Én jelenleg a következőt tettem ennek érdekében, aztán meglátjuk.
Elmentem ma Müllerbe azzal a célzattal, hogy beszerzem az eddig csak ott kapható Garnier BB krémet, persze nem volt. :(
De akkor már körbenéztem és a táplálékkiegészítős polcnál eszembe jutott ez a "cink-dolog", végül egy pezsgőtablettát vettem.


Ti szedtek valamilyen táplálékkiegészítőt, vitamint...?

2 megjegyzés:

  1. Én Proenzit szedek. Néha szoktam (évente egy-két kúra)multivitamint, vagy olyanokat, ami bőrre és hajra jó (cinket is).
    Nemrég olvastam a vitaminszedésről cikkeket, ezek után érdemes átgondolni, hogy szedjünk vagy ne:
    http://informed.hu/eletmod/dieta/vitaminok/?article_hid=162425
    http://informed.hu/eletmod/dieta/vitaminok/?article_hid=99309

    VálaszTörlés
  2. Szerintem a kulcsszó itt is a mértékletesség.
    Én soha nem szedtem kiegészítő vitaminokat, gondoltam, hogy elég az, amit eszek, mert igenis ártalmas lehet a túl sok is, úgy gondolom teljesen normálisan étkezem, persze lehetne több gyümölcs, de nem kell agyba-főbe vitaminokat szedni.

    Azt is hallottam, hogy a csak ásványvíz fogyasztása sem egészséges, mert esetenként túl sok ásványi anyagot viszel a szervezetbe, ami szintén nem jó - én szinte mindig csapvizet iszok! :)

    VálaszTörlés

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...